Ana Sayfa      Saç ekimi nedir
   SAÇ EKİMİNE GENEL BİR BAKIŞ

Saç ekimi kişinin dökülmemiş saç bölgesinden,saç köklerinin alınarak,dökülmüş veya seyrek olan bölgelere alınan köklerin nakil edilmesi işlemidir.Yani otolog bir doku naklidir.

Günümüzde en çok tercih edilen FUE tekniğiyle saç ekiminden bahsedersek ,bu yöntem 0.6-0.7 mm çaplı keskin uçlarla yapılır.Bu uçların bağlı olduğu mikro motorlar ile ,kişinin iki kulağının arasındaki dökülmeye dirençli , yani ömür boyu dökülmeyen alandan kökler, etrafındaki dokuyla beraber çıkarılır. Canlılığını kaybetmeden, özel bir sıvı içerisine konur.Ayrım işi yapılır ve  boş olan alana açılan mikro kanallar içerisine  nakledilir.

Dikkat edilirse uçların boyutundan bahsettik. Bu uçların oldukça küçük çapta olması,kök alınan yerde iz kalmamasını ve daha çok kök alınabilmesini mümkün kılmaktadır.Dolayısıyla tek seferde daha çok alana ekim yapılabilmektedir.

Alım yapılacak yerin sınırı çok önemlidir. Dökülmeye dirençli alan çok net belirlemeli ve sınırı kalemle işaretlenmelidir.

Saç köklerinin toplanması ayrı bir önem arz etmektedir.Köklerin yerinden çıkartılması esnasında ,kökler etrafındaki ince ve narin doku ile birlikte çıkarılmalıdır.Çünki saçlar bu narin dokudan beslenir.Yani asıl ekilen saç değil,saç köküdür.

Alım esnasında veya ekim esnasında pensetle çok sıkılırsa doku zedelenir, saç yaşayamaz.

Alım yapılan saç köklerinin canlılığın sağlanması, alınan köklerin uygun sıvıda ,uygun ısıda,uygun sürede bekletilmesi demektir.

Gene ekim işleminin de belli bir süre içerisinde yapılması gerekir.Belli bir süre içerisinde nakil işlemi yapılmazsa saç kökleri ölür.

Günümüzde bir çok ekim yaptıran kişinin ,yeteri kadar kök alınmasına rağmen saç ekim işleminin başarısız olması bu yüzdendir.

TEMEL KURALLAR

  • Uygun uç ile kurallara uygun mikro motor ile uygun bölgeye uygulama yapılması
  • Köklerin pensetler ile kurallara uygun ve narin olarak toplanması
  • Uygun sıvı içerisinde ,uygun sıcaklıkta köklerin muhafaza edilmesi
 

SAÇ EKİMİNDE MERAK EDİLENLER