Ana Sayfa      Saç Tedavileri      Saç Mezoterapisi

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Mezoterapi ne tamamlayıcı tıp ne de alternatif tıptır. Mezoterapi, farmakolojik ilaçların deri içine veya deri altına enjeksiyonu ile uygulanması işlemidir ve klasik tıbbın bir tekniğidir.

Saçlı deri mezoterapisi;

 • Saç dökülmesini durdurmak, 
 • Var olan saçın kalitesini arttırmak ve yeni saç çıkışlarını aktif hale getirmek için belli periyotlarla saçlı deriye uygulanabilir bir tedavi şeklidir.

Saç Mezoterapi Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel tekniklerle cilt içine verilir. Mezoterapi etkilenen alana uygulanan lokal bir tedavi yöntemidir. Uygulamaların belirli aralıklarla devamlılığı gereklidir. Bu yöntemin öne çıkan özelliği ilaçları küçük dozlarda bölgesel kullanılarak etkili sonuç alınabilmesi ve yan etki riskinin önemsiz sayılabilecek kadar az olmasıdır.


Saç Mezoterapisi İşlemi Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

İlk uygulamadan haftalar sonrasında saçların tekrar geliştiği gözlenir, yaklaşık altı ay sonrasında dökülen bölgeler yeniden canlanır ve normal yapıda saçlarla yer değiştirir. Uygulamaların belirli aralıklarla devamlılığı gereklidir.


Saç Mezoterapisi Kimlere Uygulanır?

Saçlı deri mezoterapi tedavisi, aşağıda sıralanan endikasyonlara sahip kişilere uygulanabilir.


 • Erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi). Erkeklerde erken evrede yapılan tedavi daha etkili olmaktadır.
 • Alında traksiyon (çekmeye bağlı) dökülme
 • Alopesi areata (saçkıran)
 • Doğum sonrası dökülmeler
 • Daha çok kadınlarda görülen diffuz alopesi (genel dökülme)
 • Bazı saçlı deri hastalıkları (sedef hastalığı, liken, seboreik dermatit gibi)

Mezoterapi Nasıl Etki Eder?

Söz konusu işlem saçlı deride,

 

 • Var olan saçların cilt yüzeyine çıkartılmasını sağlar.
 • Saç köklerini güçlendirir.
 • Saçları daha parlak hale getirir.
 • Saçların dış faktörlerden etkilenmesini engeller.
 • Saçlar güç kazanır ve deriye daha sert tutunur.

 

Mezoterapi İlacını İçeriği Nedir?

Doktor tarafından kokteyl edilen bu ilaç saç için gerekli olan maddeleri içerir. Bu maddeler; kan dolaşımını arttıran, damarları genişleten, bağ dokuyu yenileyen maddeler, vitaminler , saç destekleyici yapı taşlarıdır.

Seans Sayısı nedir ?

Bu işlem saçtaki dökülme problemine göre 5 – 10 seans uygulanır.

Seans Süresi nedir ?

İşlemin uygulanma süresi, 20 – 25 dakikadır.

Seans aralıkları nedir ?

İşlemin uygulanma periyodu 2 haftada 1 olarak ayarlanabilir. Özel durumlarda bu süre uzayıp, kısalabilir.

Saç Mezoterapisi Etkili Bir Yöntem Midir?

Saçlı deri mezoterapisi oldukça etkili bir yöntem olup ,çok sık tercih edilen tedavilerdendir. Çünkü gerekli maddeler direk olarak deri altına enjekte edilir ve kuvvetli  bir etki gösterir. Deri altında direk çalışan vitaminler saçları direk olarak tedavi ederler.

Saç Mezoterapisi Saç Dökülmesi Dışında Başka Amaçlarla Uygulanabilir mi?

Tabii ki uygulanabilir. Saç dökülmesi kronik değilse bile, saçları korumak, günlük olağan dökülmeleri azaltma ve saçları canlandırmak içinde mezoterapi uygulaması yapılır. Hatta çok faydalı bir önlem işlemidir ve seans sayıları da çok az olduğu için bir çok yönden avantaj sağlar.


Hem saç dökülmesi için önlem alınır, hem saçlar daha parlak ve güçlü hale gelir hem de seans sayısı düştüğü için maliyet çok çok azdır.

Söz Konusu İşlem Acı Verir mi?

Kafa derisi oldukça sert bir yapıya sahiptir ve yumuşak deri kadar acımaz. Dayanılamayacak bir acı söz konusu değildir. Yine de hastanın talebine göre anestezi spreyi işlemden önce uygulanabilir.

İşlem Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Bu işlemden sonra saçlar 2 gün yıkanmamalı ve bu süreçten sonra ise çok sıcak su ile yıkama yapılmamalıdır. Varsa doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçlı olan özel şampuanı kullanmanız işlemin etkili olması açısından önemlidir. Buna ek olarak işlem bölgesi korunmalıdır.

Uygulama Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Bu uygulama, etkisini 1 ay içinde göstermeye başlar ve tüm seansların sonunda daha iyi bir görünüm elde edilir. Deri altında çalışan mezoterapi ilacı tamamen etkili olduğunda ise deri üzerinde daha kalıcı bir etki görülür.

Uygulamanın Kalıcılığını Arttırmak İçin Yineleme Yapılabilir Mi?

Bu durum çok faydalı olmaktadır. Yapılan ve başarılı olan saç mezoterapisi işleminden sonra, bu işlem uzun vadede 1 – 2 seans şeklinde yinelenirse işlem etkisi idame ettirilir ve estetik görünüm korunmuş olur.

Saç Mezoterapisi Kimlere Önerilmez?

 Hamileler, emzirenler, immunolojik hastalığı olanlar, kanser hastaları, diabetikler, antikoagülan tedavi görenler saç mezoterapi uygulaması için uygun hasta değildirler.