Ana Sayfa      Hatalı bir saç ekiminin sonuçları neler olabilir

Hatalı bir saç ekiminin sonuçları neler olabilir ?

Saç ekimi ,doktor  tarafından profesyonelce yapılmalıdır. Çünkü tecrübeli ve yetenekli bir hekim tarafından yapılan saç ekimi hata teşkil etmez. Ekme işlemi esnasında gerekli itina ve özen gösterilmelidir.


Saç ekimi işlemi doğru bir şekilde yapılmamış ise, elde edilen görüntüde istenmeyen durumlar meydana gelebilir. Doğal bir görüntü sağlanamaz ise bu durumda elbette sıkıntılar ile karşılaşılır.


Saçlar düzgün bir şekilde planlama yapılarak ekilmemiş ise kökler arasında ayrıklıklar oluşur ya da saçlar birbiri üzerine gelerek kötü ve kabarık bir görünüme sebep olabilir.


Saç ekimi işleminde saçların doğru açılarda ekilmeyişi hatalı bir işlemdir. Bu şekilde yapılan ekimlerde saçlar dimdik uzar ve yine doğallıktan uzak bir görüntü meydana gelir. Çim adam görüntüsü oluşur.


Saç ekimi işlemi sıfır hata ile yapılmalıdır. Aksi takdirde kötü sonuçlar ortaya çıkar. 


Saç köklerinin alımına çok dikkat edilmelidir. Saç kökleri kesinlikle zarar görmeden alınmalı ve  aynı şekilde zarar görmeden ekilebilmelidir.Saç köklerinin alındığı bölgenin zarar görmesi o bölgede bir daha saç çıkmamasına sebep olabilir. Bu asla istenmeyen bir durumdur.


Saç ekimi yaptıran kişinin var olan saçları da dökülebilir bu da telafisi mümkün olmayan çok üzücü bir durumdur. Çünkü dökülme riski olan saçlar göz ardı edilirse ve hastanın ense kapasitesi sınırlı ise düzeltme ihtimali olmaz. Harita görünümünde çok ciddi görüntü bozuklukları ortaya çıkabilir.


Hatalı saç ekim işleminin başka bir sonucu ise, işlemden sonra saç köklerinin alındığı ya da ekildiği bölgelerde kesik ve yara izlerinin kalmasıdır. Fut yöntemi sırasında iz kalma durumu söz konusudur.Çünkü saç kökleri toplu alınır ve ekilir.Ancak fue yönteminde iz kalma durumu ortaya çıkmaz.


Saç ekim işlemi hatasız ve iyi olarak yapıldığı zaman, saç ektiren kişiyi mutlu eden bir görüntü ortaya çıkacaktır.


Saç ekimi yaptırırken doktor seçiminin doğru yapılması,işlem sırasındaki hataları muhakkak en aza indirir.Neticede saç ekim işlemi otolog bir doku nakil işlemidir.


Maalesef sağlık ve hijyen kurallarına  uymayan, ucuz fiyatlarla işlem yapmaya çalışan, ruhsatsız bir çok kuruluş  bulunmaktadır. Bunların bir çoğunda  doktor bulunmamakta, işlemi yapanlar kendilerini doktor olarak tanıtmaktadır .Çok acıdır ki personellerin bir çoğu sağlıkçı bile değildir.Saç ekim merkezi adı altında açılan bu yerler sadece ticari kazanç sağlayabilmek amaçlıdır.


Bazen hastanelerin saç ekim merkezlerinin bile,merdiven altı tabir edilen ve sağlıkla hiçbir alakası olmayan kişilere ticari olarak kiralandığını görebiliyoruz.


Bu tür yerlerde yapılan saç ekimlerinin sonuçları da, tıbbi bilgisizlik ve yetersizlik dahilinde yapılan yanlış saç ekimi olacaktır. Daha da önemlisi ekim  hekimler tarafından yapılmadığı için daha sonrasında muhatap olacağınız bir kişi bulunamaz.


Saç ekimi işlemi hastanelerde ,ameliyathane koşullarında son derece hijyenik olarak uygulanmalıdır.Aksi halde kişi mikrop kapabilir ve çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir.Saç derisi ve saç kökleri zarar görebilir, tüm saçlar kaybedilebilir.Kanalların yanlış ve sık açılması nekroz dediğimiz ,doku ölümüne sebep olabilir.


Saç ekimi için kişiye en uygun yöntem ile işlem yapılmalıdır. Saç yapısına uygun olmayan yöntemler kullanılmamalıdır. Doğal ve hatasız bir saç ekimi görüntüsüne kavuşabilmek için öncelikle iyi araştırma yapılmalı hastane ve doktor iyi seçilmelidir.

İşlem öncesinde ve sonrasında dikkat edilecek konular önemsenmeli ve uygulanmalıdır. 

SAÇ EKİMİNDE MERAK EDİLENLER